Drákulův hrad v Karpatech je na prodej

16. ledna 2007 v 11:31 |  Zajímavosti
Potomci královského rodu Habsburků se rozhodli prodat své nedávno nabyté dědictví, rumunskou pevnost Bran, známou jako Drákulův hrad. V restituci je přitom získali po dlouhé právnické bitvě teprve před několika měsíci.
Cena za tradiční baštu upírů totiž rozhodně není malá. Dominik Habsburský, syn rumunské princezny Ileany a newyorský architekt, žádá 78 milionů dolarů.
Jediný, kdo má o starobylé sídlo ze 14. století zájem, je radnice z nedalekého Brasova. Chce tak zabránit tomu, aby se z hradu stal třeba hotel nebo zábavní park. Peníze na transakci si hodlá půjčit z banky, uvedl britský zpravodajský server BBC.
Podle rumunského ministra kultury je však tato částka přehnaná. Nechal se dokonce slyšet, že radní by byli pořádně hloupí, kdyby takovou nabídku přijali.
Dědicové nemají dost na údržbu
Za prodejem hradu stojí podle jeho nynějších pánů finanční důvody. "Rodina samozřejmě restituci uvítala, zároveň ji ale doprovázela finanční oběť -obrovská cena za údržbu pevnosti," řekl BBC Dominik Habsburský.
Jeho rod přišel o středověké sídlo v Karpatech po druhé světové válce, kdy ho zabavili komunisté. Do svých rukou je získal zpět teprve loni v květnu, po patnácti letech právních sporů s rumunským státem. - "Je to chvíle zadostiučinění," řekl staronovým majitelům a novinářům rumunský ministr kultury Adrian Iorgulescu.
Středověká stavba s mohutnými věžemi a takřka nedobytným opevněním byla Habsburkům zabavena komunisty krátce po 2. světové válce.
Rod o její vrácení usiloval od roku 1991. Šance na její znovuzískání přišla až s novou rumunskou vládou, která pozměnila zákon o restitucích. Naděje tak nyní svítá i dalším lidem, kteří o svůj majetek přišli po nástupu komunistů k moci.
Karpatská pevnost Bran byla postavena ve 14. století během střetů s otomanskými Turky a měla chránit blízké město Brasov. Nyní slouží jako muzeum a je jednou z největších atrakcí černomořského státu.
Za svůj název pevnost vděčí tomu, že zde v 15. století žil legendární rumunský vládce Vlad Tepeš, přezdívaný Vlad Naražeč. Právě on byl předlohou upíra Drákuly, jehož osudy sepsal spisovatel Bram Stoker.
Tajemství mýtického hradu uprostřed karpatských lesů je spojené s postavou legendárního prince Vlada Tepeše alias Naražeče, jehož příběh se stal předlohou slavného románu Brama Stokera.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Znáte film Van Helsing??????

Jo,super film 75% (9)
Jo,ale nic moc 16.7% (2)
Něco mi to říká... 0% (0)
Nikdy sem o tom filmu neslyšel/a 8.3% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama