Referát

22. ledna 2007 v 15:35 |  Referáty
ZDRAVOTNÍ RIZIKA POTRAVY
V potravinách kolem nás se skrývá mnoho zdravotních rizik, která si třeba lidé ani hned neuvědomují. Tak například salmonelóza. Projevuje se zvracením, bolestí břicha, velkými teplotami a průjmy. Postižený ji dostane poté, co sní potraviny se zárodky zvanými salmonely. Jsou to bakterie a často se objevují třeba v salátech s majonézou, syrovém mase a pomazánkách, které nebyly pořádně uskladněny a zkazily se. Bez pomoci lékaře se tato nemoc nedá vyléčit a navíc je nakažlivá.
Zdravotním rizikem je také tasemnice. Jde o ničemného parazita, jehož vinou člověk rapidně ztrácí na váze a chřadne. Získá se z nedostatečně tepelně upraveného vepřového masa a žije ve střevě.
Také plísně jsou velkým nebezpečím. Napadají ovoce, zeleninu, pečivo, sýry, ale i trvanlivé salámy nebo třeba marmelády. Jejich jedy mohou zničit člověku játra a vůbec oslabit jeho odolnost, takže je pak náchylný k různým nemocem.
Zdravotními riziky potravy však nejsou jenom nemoci. Člověku neprospěje, když hodně jí třeba hodně mastná jídla nebo moc sladkostí. Třeba v oblíbených hamburgerech nebo coca-cole se skrývá hodně kalorií. Zato zdraví prospěšná zelenina už není tolik populární, i když už i tady je situace lepší vlivem zdravotnické osvěty.
Také jednostranná výživa škodí. Lidé, kteří jedí hlavně maso a uzeniny skončí většinou s nemocí zvanou dna. Milovníci sladkého pak poskytují práci zubařům a musí si svoji zálibu odpírat, když je postihne cukrovka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se Vám líbí můj blog??

Super,extra deluxe!!!!!!!!!! 40% (42)
Skvělej 15.2% (16)
Dobrej 9.5% (10)
Slušnej 15.2% (16)
Hrůza 7.6% (8)
Nejhorší,co jsem kdy viděl/a 12.4% (13)

Komentáře

1 Vendea Vendea | Web | 24. ledna 2007 v 13:33 | Reagovat

Ahoj Kiki ten je moc hezkej tenhle referát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama